Minimalizm

|

minimalny minimalizm i wolna powolność

Las story

Listopad 28th, 2014 at 22:28

Ukradłam tytuł. Mam nadzieję, że nikt mnie nie pozwie. Na stronie tvp obejrzałam odcinek serialu pod takim tytułem. Las story. Odcinek o rysiach. W sumie nie wiem, to chyba żałosne, żeby się zachwycać przyrodą z ekranu komputera.

Ale nie tylko z ekranu się zachwycam. Tak powiem na swoje usprawiedliwienie. W ostatnią niedzielę znowu byliśmy karmić wiewióry, tym razem wystarczająco wcześnie, żeby je zastać całym stadem. Kiedy zaczęły jeść mi z ręki, czepiając się pazurkami zewnętrza dłoni, byłam naprawdę wzruszona.

Przyroda mnie wzrusza, nie wiem dlaczego, może dlatego, że mi się wydaje, a może nie wydaje mi się tylko tak jest, że to wszystko takie nietrwałe, ostatnie, niedługo zniknie. Przez zachłanność człowieka. Który też zniknie, bo bez całej “reszty”, tak mu się wydaje, że to reszta, nie przeżyje.

I człowieka mi mniej żal niż wszystkiego innego – drzew, wiewiórek i rysi. W rysiach, drzewach i wiewiórkach wszystko jest na swoim miejscu. Rysie mają grube łapy, bokobrody i wąskie, czujne oczy. Są piękne. Człowiek często nie jest piękny, chociaż mógłby być i bywa. Tak to widzę.

Tak mi było miło i taka byłam z siebie zadowolona, że wstałam wcześniej niż musiałam, że chciało mi się zawlec swoje leniwe ciało do lasu i taka mnie nagroda spotkała. Starsza pani, która też przyszła pogadać z wiewiórami opowiedziała nam o pewnym panu, który przychodził kilka razy dziennie, żeby baśki karmić, miał z dziewięćdziesiąt lat i chyba był samotny, karmienie wiewiórek, to był sens jego życia. Pan już nie przychodzi.

I smutne to, że ktoś taki samotny, że wiewiórki są dla niego jedynym towarzystwem. I może nie takie smutne. Bo czy nasza codzienna krzątanina w pracy, nasze projekty i dokumenty rzeczywiście są ważniejsze od nakarmienia jednej małej wiewiórki?

2 Responses to “Las story”

  1. Tina Says:

    Ładny, ciepły wpis… Zazdroszczę karmienia wiewiórek…

  2. mini Says:

    Dziękuję:) Jest czego:) Pozdrawiam

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>