Minimalizm

|

minimalny minimalizm i wolna powolność

To jest to

Czerwiec 30th, 2016 at 19:25

W drodze do pracy rozmyślałam o słowach. Jest takie miejsce, pomiędzy placem zabaw, pustym o tej porze, a blokiem z trzema kotami, dwoma czarnymi (w tym jeden bez łapki) i jednym rudym, na parterze, które wychodzą przez okno na spacer po specjalnie podstawionej deseczce (w mieszkaniu jest jeszcze pies, widziałam, jak łypał przez okno; nie znam ludzi, którzy tam mieszkają, ale ich bardzo lubię), gdzie przychodzi mi do głowy dużo myśli, przypadkowych, może pozornie przypadkowych, nie mających związku z czekającym na mnie dniem.

Możliwe też, że wcale to miejsce nie jest jakieś szczególne, jeśli chodzi o liczbę pomyślanych myśli, ale tam je bardziej zauważam i lepiej je zapamiętuję.

I tak przechodząc dzisiaj pomimo myślę sobie.

Dehnel w Dzienniku roku chrystusowego pisze “panowie robotnicy”, “panie z administracji”, tak jakoś.

My, inteligenci, wykształciuchy, bardzo jesteśmy ostrożni, żeby nie obrazić tak zwanej klasy pracującej.

Znam ludzi, którzy pracują w fabrykach i stoczniach i mówią o sobie: “jestem robolem”. Naturalnie i neutralnie. A nam nie wolno. Chociaż oni z nas kpią, że inteligenciki, wiem, bo pracowałam w czasie studiów w różnych fabrykach, no i dobrze, pośmiejmy się z siebie wzajemnie, śmiech oczyszcza.

Przecież wszyscy jesteśmy śmieszni.

Podobno sprzątaczki wolą, gdy je nazywać “paniami sprzątającymi”.  Byłam sprzątaczka. I niańką do dzieci, jak ktoś woli au pair, babysitter, opiekunką.

Gdyby mnie nazywali sprzątaczką, czy poczułabym się urażona (po francusku, to brzmiało ładniej)?

Dozorca, to dozorca, czy gospodarz domu?

W mojej byłej firmie, parkingowy nazywany był kierownikiem parkingu.

Czy nie więcej jest pogardy w wymyślaniu eufemizmów na sprawy zwykłe niż w nazywaniu rzeczy i osób po imieniu?

Nazwy i etykietki są ważniejsze niż to, co się pod nimi znajduje.

Nie ma  Murzynów i Cyganów, chociaż dla mnie Murzyn nie ma żadnych negatywnych skojarzeń, a Rom brzmi sztucznie. Jako mała dziewczynka chciałam mieć spódnicę, jak Cyganka, a nie jak Romka.

Znajomy znajomego mówi o sobie, że jest pedałem, bo geje to ci, co zarabiają 5000 zł i więcej. Ale to rzadki przypadek dystansu do siebie.

Słowa są ważne. Nie wiem, czy nie zbyt ważne. Te, kierowane do innych powinny zostać przesiane przez sito empatii, taktu, wrażliwości. Te, które kierowane są do mnie powinnam odbierać przez głęboki filtr dystansu i zrozumienia dla cudzego niezrozumienia.

Mów Mini z namysłem, oszczędnie, minimalistycznie. Nie bądź gburem, ale i nie gadułą. Bądź trochę minimalistą słownym.

To trudne.

Choć coraz częściej nie widzę sensu w słowach.

Jak w przypowiastce buddyjskiej

Pewien Mistrz Zen miał ucznia. Któregoś dnia kazał on owemu uczniowi pojechać gdzieś daleko i poprosił, by ten pisał mu o swych postępach. Co rok Mistrz dostawał listy.

Po kilku latach listy przestały przychodzić. Minął rok i żaden list nie nadszedł. Mistrz z radością klasnął w dłonie i powiedział — „Tak, to jest to!”.

2 Responses to “To jest to”

  1. Mirek Says:

    “Słowa są ważne. Nie wiem, czy nie zbyt ważne. Te, kierowane do innych powinny zostać przesiane przez sito empatii, taktu, wrażliwości. Te, które kierowane są do mnie powinnam odbierać przez głęboki filtr dystansu i zrozumienia dla cudzego niezrozumienia.” Mini, pięknie napisane… cały tekst zresztą…

    Poprawność polityczna jest według mnie ogólnie słuszna, ale czasami deformuje rzeczywistość (np. kierownik parkingu” ;) lub traci z nią kontakt. Język na pewno mógłby być minimalistyczny – jak piszesz, ale ważniejsze jest abyśmy nie tracili kontaktu z rzeczywistością, doświadczeniem i bardziej siebie i siebie wzajemnie szanowali.

  2. mini Says:

    Dziękuję. Tak samo uważam, że poprawność polityczna jest ogólnie słuszna, ale też niedobrze jest stracić przez nią, czy przez cokolwiek innego, kontakt z rzeczywistością. To się chyba nazywa umiar. I wydaje się nudne, a jednak ma sens.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>