Minimalizm

|

minimalny minimalizm i wolna powolność

Dom bez odpadów – dzień IV i V

Kwiecień 6th, 2018 at 22:20

Pomysł czwarty – w celu zredukowania liczby plastikowych butelek, w których kupuję wodę, nabyłam jedną butelkę (a właściwie dwie – drugą dla konkubenta w prezencie), bez bisfenolu A i z filtrem węglowym, niemieckiej firmy Brita i zamierzam tylko z niej pić wodę „na mieście”. Wybrałam tę firmę, po krótkich poszukiwaniach w necie, wydała mi się wiarygodna.

Z butelki na razie pije mi się mało wygodnie, bo trzeba, że się tak wyrażę, mocno zasysać wodę, z powodu filtra. Być może nie wymienię go na nowy, bo mniej mi zależało na filtrze niż na butelce bez bisfenolu, więc będę jej używać, jak zwykłej butelki.

Bisfenol A zaburza działanie hormonów, może prowadzić m.in. do otyłości, cukrzycy, czy chorób serca, a znajduje się w plastikowych butelkach, w woreczkach, w których gotuje się np. kasze, w puszkach na żywność (najwięcej jest go podobno w puszkach z mlekiem kokosowym, tak gdzieś przeczytałam, ale nie daję głowy, że to prawda), a także w paragonach fiskalnych (stężenie w paragonach jest nawet 250-1000 razy większe niż w żywności), czy wydrukach z bankomatu  – o czym (tzn. o paragonach i wydrukach) dowiedziałam się przed chwilą, przygotowując ten wpis.

Zatem – nie jeść żywności w puszkach (zamierzam zrezygnować, kiedy wyczerpią się nam zapasy), nie dotykać paragonów w sklepie, jeśli nie ma takiej potrzeby i nie pić wody z plastikowych butelek, poza tymi bez bisfenolu. Poniżej podaję dwa linki na zachętę, do dalszych poszukiwań..

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/bisfenol-a-bpa-gdzie-wystepuje-jak-go-unikac_44329.html

http://badania.net/zatruwa-cie-bisfenol-a/

A w kontekście zero waste zakup butelki pozwoli mi na używanie tej jednej przez długi czas, zamiast kilku w tygodniu. Żegnaj zatem ukochana Muszynianko.

Pomysł piąty – kompost. Do małego wiaderka wrzucamy od dzisiaj resztki organiczne, a kiedy wiaderko się napełni zaniesiemy je na działkę.

Zgodnie z informacją zawartą w książce B. Johnson (Pokochaj swój dom… itd.) – same odpady organiczne, jeśli nie są zmieszane z innymi, nie śmierdzą – śmiem w to wątpić, ale zobaczymy. Wiaderko jest zamykane i stoi w szafce pod zlewem.

W związku z wcześniejszymi pomysłami kupiłam małą szczotkę do zmywania naczyń – dzisiaj zmywałam nią po raz pierwszy i wydaje mi się to mniej wygodne, niż zmywanie gąbkami, ale może to kwestia przyzwyczajenia. Kupiłam też mydła, które mają zastąpić żele pod prysznic – firma Alterra, dostępna w sklepach Rossmann, produkty tej firmy są wegańskie, opakowanie mydła jest zrobione z papieru, a cena – niecałe 2 złote za kostkę (promocja, ale sądzę, że poza promocją nie są dużo droższe).

2 Responses to “Dom bez odpadów – dzień IV i V”

 1. M. Says:

  Z racji studiów (na uniwersytecie medycznym) chciałabym się odnieść do bezpieczeństwa BPA.
  Pozwolę sobie przytoczyć cytat ze strony FDA: “FDA’s current perspective, based on its most recent safety assessment, is that BPA is safe at the current levels occurring in foods. Based on FDA’s ongoing safety review of scientific evidence, the available information continues to support the safety of BPA for the currently approved uses in food containers and packaging.”
  Nie polecam w kwestiach zdrowotnych opierać się na tego typu źródłach jak poradnikzdrowie.pl lub badania.net. Ze swojej strony mogę polecić blog doktora dietetyki Damiana Parola, bardzo rzetelnie przygotowane wpisy.
  Naprawdę uważasz, że FDA, to bezstronna, obiektywna i wiarygodna instytucja? https://www.ucsusa.org/our-work/center-science-and-democracy/promoting-scientific-integrity/bisphenol-a.html

 2. M. Says:

  Uważam, że FDA ma lepsze możliwości niż poszczególni naukowcy na wyciągnięcie poprawnych wniosków z setek badań przeprowadzonych na dany temat. Widzę, że EFSA zdecydowała się na reewaluację BPA (http://www.efsa.europa.eu/en/consultations/call/180309-0). Ja poczekam na wyniki :)
  Zapewne ma lepsze możliwości. I tyle.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>